R E K L A M A

+ +9 - "Wychował mnie Ferguson"

xmilkaax @30.07.2013 | Przeczytano 2901 razy

Dziennikarz Faktu Tomasz Włodarczyk tuż przed starciem Legii Warszawa z norweskim Molde przeprowadził wywiad z trenerem Ole Gunnarem Solskjærem, niegdyś zawodnikiem Manchesteru United.

Ole Gunnar Solskjær to jeden z najzdolniejszych trenerów w Europie młodego pokolenia - mówią eksperci m.in. jego były kolega z Manchesteru United Andy Cole. Wyszedł spod ręki Sir Alexa Fergusona. Chciało go kilka klubów Premier League. Na razie woli zostać w Molde, z którym zdobył już dwa mistrzostwa Norwegii.

– Spodziewał się pan, że pana kariera trenerska rozwinie się tak szybko?
– Duży wpływ na mój rozwój miał początek, czyli Manchester United, ale chciałem wypłynąć na szerokie wody i pracować na własne nazwisko. Chciałem być numerem jeden. Norwegia to dla mnie idealne miejsce. Przestrzegam dewizy, aby wszystko robić powoli, krok po kroku. Skok na głęboką wodę dopiero przyjdzie.

– Zdobył pan w dwa lata dwa mistrzostwa Norwegii? To była duża niespodzianka?
– Pierwszy sezon na pewno. Uznałem, że Molde jest dla mnie świetne do dalszej nauki. Przyszedłem do zorganizowanego klubu, ale nie wszystko mi się tu podobało. Przede wszystkim zauważyłem, że często piłkarz nie jest stawiany na pierwszym miejscu. To dla mnie podstawowa zasada - przede wszystkim liczy się zawodnik. Zmieniłem kilka rzeczy, przebudowałem szatnię, ściągnąłem piłkarzy np. z rezerw Manchesteru United, z którymi pracowałem w Anglii np. Matsa Dæhliego i Etzaza Hussaina.

– Przebudował pan szatnię? Jeden polski trener też tak zrobił...
– Zatem musi być dobry! (śmiech) A poważnie zrobiłem to tylko dlatego, aby piłkarze czuli się w niej komfortowo, a tak do tej pory nie było.

– Jak duży wpływ miał na pana Sir Alex Ferguson?
– Ogromny. To najlepszy trener na świecie, dlatego było czystą przyjemnością dla niego grać, zdobywać trofea, a potem współpracować. Dostałem wielką szansę rozwoju u jego boku i myślę, że sporo się nauczyłem, głównie od strony mentalnej i jak powinno postępować się z piłkarzami. Zastąpił go David Moyes, który świetnie pracował w Evertonie. Trudno będzie mu zostać nowym Fergusonem. Jeśli jednak tak dobrze radził sobie w "The Toffees", to po prostu musi odnieść sukces na Old Trafford.

– Dostawał pan rady od Fergusona?
– Jestem z nim w dobrym kontakcie. Jak zdobywałem mistrzostwo z Molde, dostałem nawet od niego smsa z gratulacjami. Zresztą ze wszystkimi w Manchesterze nadal jestem w znakomitych relacjach. Nie ukrywam, że takie znajomości pomagają w pracy i rozwoju, a Ferguson to dla mnie wzór do naśladowania. Przejąłem jego filozofię. Lubię wychowywać młodych piłkarzy, a potem drogo ich sprzedawać. To powód do satysfakcji.

– Miał pan oferty z Premier League? Dlaczego pan nie skorzystał?
– Rzeczywiście, ale powtarzam. Wszystko w swoim czasie, krok po kroku. Jestem tu ponad dwa lata i na razie jeszcze zostanę. Potem zobaczymy, ale na Premier League przyjdzie jeszcze czas.

– Obawia się pan Legii?
– Oczywiście, to będzie trudny dwumecz i o awansie zadecydują detale. Obserwowaliśmy Legię w ostatnich kilku meczach. To dobra mieszanka młodości z doświadczeniem. Wiem, że gra tam kilku wychowanków. Robią na mnie wrażenie. To silna drużyna z mocnym charakterem. Pamiętam mecze Legii z Rosenborgiem. Spodziewam się podobnej rywalizacji. Niedawno graliśmy z Widzewem w sparingu 1:3, a Legia pokonała ich w lidze 5:1. Musimy podchodzić do tego meczu z respektem.

– Macie słaby start w lidze. Dlaczego?
– Walczę z różnymi problemami. Przede wszystkim mieliśmy kilka kontuzji. Zmienił się skład. Również ja podjąłem kilka złych decyzji, jeśli chodzi o taktykę. Teraz powoli wszystko wraca na właściwe tory.

Rozmawiał Tomasz Włodarczyk


Źródło: Fakt

Tagi: Faza kwalifikacyjna, Legia Warszawa, Liga Mistrzów, Molde FK, Ole Gunnar Solskjær, Sir Alex Ferguson, Wywiady

Komentarze (7)

Poziom: 23
dodano: 31.07.2013, 09:01, #7 Zwiń/Pokaż komentarz Karmel07
To prawda Ole, wychował Cię Ferguson :)
Daję równe szansę obu zespołom w tym pojedynku, ale cięzko Legii będzie przejść Molde.
Poziom: 15
dodano: 30.07.2013, 22:12, #6 Zwiń/Pokaż komentarz Always Believe in ManUnited

SuchyRD napisał:

Molde jest strasznie słabe, bodajże 12 miejsce w lidze norweskiej, stawiam na łatwe zwycięstwo legii.


14 miejsce mają po zakończeniu kolejki ale

Pucharu Europejskie rządzą się własnymi prawami, wcale nie skazywałbym Molde na przegraną, szanse dla mnie to 50/50. W końcu Chelsea 2 lata też była słaba, była za Newcastle w Premier League a Ligę Mistrzów wygrała
Poziom: 20
dodano: 30.07.2013, 21:38, #5 Zwiń/Pokaż komentarz SuchyRD
Molde jest strasznie słabe, bodajże 12 miejsce w lidze norweskiej, stawiam na łatwe zwycięstwo legii.
Poziom: 41
dodano: 30.07.2013, 20:14, #4 Zwiń/Pokaż komentarz Zgley
Nie wierze, że Legia przejdzie Molde. Od początku skazywałem legionistów na porażkę.
Poziom: 21
dodano: 30.07.2013, 19:50, #3 Zwiń/Pokaż komentarz Mark Clattenburg
"You Are My Solskjaer
My Only Solskjaer
You Make Us Happy When Skies
Are Grey
Coz' When It' s Pouring
You Just Keep Scoring
Please Dont Take Our Solskjaer
Away"
Poziom: 25
dodano: 30.07.2013, 19:36, #2 Zwiń/Pokaż komentarz Arkinho
Z Molde już przeszedł do historii. Może kiedyś zobaczymy go na ławce trenerskiej United. Kto wie?
Poziom: 15
dodano: 30.07.2013, 19:34, #1 Zwiń/Pokaż komentarz Revolte
"And Solskjaer has won it!!".
mam nadzieję, że Molde wygra z legionistami.

Komentarze (7)