R E K L A M A

+ +6 - Spadek przychodów w ostatnim roku finansowym

Klubowe Sitos @18.09.2015 | Przeczytano 1684 razy

Spadek przychodów w ostatnim roku finansowym

Spadek przychodów, wzrost zadłużenia, kontrowersyjne dywidendy i ogólna strata w wysokości 1,2 miliona funtów - to jedne z ważniejszych danych, które niesie ze sobą najnowszy raport finansowy Manchesteru United. Zapraszamy do zapoznania się z dużym artykułem, w którym oprócz liczb zamieściliśmy także słowa Eda Woodwarda, komentujące najnowsze dane.

Najważniejsze dane z raportu finansowego za rok finansowy 2014/2015

Przychód

Brak udziału w Champions League musiał odbić się na finansach Manchesteru United. Styczniowe przewidywania o zamknięciu roku ze stratą na poziomie 40 milionów funtów okazały się trafne. Manchester United zanotował spadek przychodów o 38 milionów funtów (8,8%). Na koniec roku finansowego osiągnięto wynik 395,2 miliona funtów, w porównaniu do rekordowych 433,2 miliona funtów w roku 2014. Tym samym prognozy dochodzące z Old Trafford w styczniu okazały się niesamowicie trafne - klub przewidywał, że przychód zamknie się na poziomie około 390 milionów funtów.

Brak udziału w rozgrywkach Ligi Mistrzów pociągnęły za sobą spadki w sferze przychodów z tytułu praw telewizyjnych (107,7 miliona funtów, spadek o 20,7%) oraz z dni meczowych (90,6 miliona funtów, spadek o 16,2%). Trzeba również dodać, że sezon 2014/15 był drugim z rzędu, w którym klub z Old Trafford nie zdobył żadnego trofeum.

Klub zanotował także 35% spadek przychodów z tytułu treści mobilnych oraz 15,7% spadek przychodów z tytułu dystrybucji przedmiotów licencjonowanych.

W porównaniu do ogólnego zysku w wysokości 23,8 miliona funtów w sezonie 2013/14, w poprzednim klub zanotował stratę w wysokości 1,2 miliona funtów.

Rekord przychodów z tytułu umów sponsorskich

Pomimo spadku przychodów, Manchester United pobił kolejny rekord. Nie będzie to zbyt wielkim zaskoczeniem, jeśli powiemy, że chodzi o przychód z tytułu umów sponsorskich. W tej płaszczyźnie Manchester United zanotował wzrost o 14,1% (19,1 miliona funtów), osiągając rekordowy przychód w wysokości 154,9 miliona funtów. Głównym motorem napędowym tego wzrostu jest fakt rozpoczęcia umowy sponsorskiej z Chevroletem oraz nawiązania współpracy z wieloma globalnymi i regionalnymi przedsiębiorstwami, które będą promować markę na wybranych rynkach. Należy dodać, że te dane nie uwzględniają jeszcze nowej umowy z firmą Adidas.

Dług Manchesteru United

Dla wielu fanów Manchesteru United ważną sprawą klubową jest jego zadłużenie. Niestety, dług brutto wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku finansowego aż o 70 milionów funtów (20,5%) i osiągnął wartość 411 milionów funtów. Warto jednak dodać, że zadłużenie netto spadło o 20,2 miliona funtów (7,9%) i wynosi 255,2 miliona funtów.

Media społecznościowe

Klub zanotował także ponad 50% wzrost fanów wspierających klub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ponad 66 milionów "lajków" na Facebookuponad 6 milionów obserwujących na Instagramie, czy kolejne 6 milionów śledzących na Twitterze to ogromne osiągnięcia.

Obecnie Manchester United ma około 100 milionów fanów na portalach społecznościowych, a w ostatnim roku klub uruchomił także swoje oficjalne konta na portalach Pinterest, LINE czy WeChat.

Budżet płacowy

Istotną sprawą wartą odnotowania jest redukcja wielkości budżetu płacowego. Zredukowano go o 11,8 miliona funtów i aktualnie roczne apanaże wypłacane zawodnikom, kadrze szkoleniowej i obsłudze wynoszą 203 miliony funtów rocznie. Powinno to sprawić, że klub z Old Trafford ustąpi dość niechlubnego pierwszego miejsca w tej dziedzinie, jednak wciąż będzie jednym z klubów, który płaci najwięcej swoim piłkarzom.

Prognozy na następny sezon

Optymistycznie brzmią jednak prognozy na przyszły sezon. Zdaniem klubu, Manchester United jest w stanie pobić w przyszłym sezonie rekord przychodów (aktualnie wynoszący 433,2 miliona funtów za sezon 2013/14) i osiągnąć 500-510 milionów funtów, będąc pierwszy angielskim klubem, któremu uda się osiągnąć przychód wyższy niż 0,5 miliarda funtów. Światowy rekord dzierży Real Madryt i wynosi on 513 milionów funtów.

Giełda, rodzina Glazerów i kontrowersyjne dywidendy

Klub na giełdzie

Rodzina Glazerów będzie próbować pozyskać dodatkowe 257,5 miliona funtów poprzez sprzedaż nowych akcji na giełdzie w Nowym Jorku. Ogłoszono, że klub udostępni 24 miliony akcji klasy A.

Całkowicie na spółkę Manchesteru United składają się 164 miliony akcji. Około 83% akcji to te klasy B, które są w posiadaniu rodziny Glazerów, podczas gdy pozostałe są klasy A i udostępniane są akcjonariuszom.

Dywidendy

Klub ogłosił również, że po raz pierwszy od czasu wejścia Manchesteru United na giełdę w 2012 roku zostaną wypłacone dywidendy dla posiadaczy klubowych akcji. Akcjonariusze otrzymają 0,03 funta za każdą posiadaną akcję w każdym kolejnym kwartale.

Oznacza to, że rodzina Glazerów otrzyma do własnej kieszeni kwotę w wysokości 15,2 miliona funtów.

Fakt ten rozwścieczył grupę fanów Manchesteru United. Głos zabrał Sean Boss, wiceprezes Manchester United Supporters Trust:

To jest jak sypanie soli na otwartą ranę! Zyski generowane przez klub powinny do niego wracać.

 

Rodzina Glazerów kosztowała nas już ponad miliard funtów z tytułu płacenia odsetek. Siedzą na aktywach wartych ponad 2 miliardy, a klub wciąż ma ponad 400 milionów funtów długu. Teraz doją stąd jeszcze bardziej. Jak bardzo chciwym można być?

Faktycznie, nie można odmówić po części racji ludzi związanych z MUST... Ludzie związani z klubem utrzymują zgoła odmienne stanowisko:

Silna pozycja finansowa klubu oraz przewidywany dochód pozwala nam na wypłacenie dywidend.

 

Ponadto, posiadamy znaczne środki na wynagrodzenia oraz transfery, więc wypłacenie dywidend nie wpłynie na zdolność klubu w rywalizacji na rynku transferowym o najlepszych graczy.

Komentarz Eda Woodwarda

Spoglądając w nowy sezon, jesteśmy entuzjastycznie nastawieni, ponieważ wyglądamy silnie zarówno na boisku jak i poza nim

- rozpoczął Ed Woodward.

W ostatnich tygodniach sprawiliśmy, że nasza drużyna to mieszanka młodości i doświadczenia. Zakwalifikowaliśmy się do fazy grupowej Ligi Mistrzów i rozpoczęliśmy współpracę z Adidasem.

Nasz przychód i EBITDA [zysk przed potrąceniem podatków, odsetek i amortyzacji - przyp. red.] na rok 2016 [prognozowane odpowiednio na 510 milionów funtów przychodu i 175 milionów funtów EBITDA - przyp. red.] odzwierciedlają naszą siłę i zaufanie, że klub wciąż będzie się rozwijał. 

Na konferencji z akcjonariuszami Woodward został zapytany przez jednego z inwestorów czy klub w 2015 roku osiągnął szczyt w obszarze inwestycji transferowych. Dyrektor wykonawczy klubu z Old Trafford odpowiedział:

Czy 2015 rok to szczyt? Uważam, że niemożliwe jest, aby odpowiedzieć na to pytanie. Mieliśmy okazje zaobserwować wiele transferów zarówno do klubu jak i z klubu w ostatnich letnich oknach transferowych.


Źródło: sport.bt.com, espn.co.uk, proactiveinvestors.com, bbc.com

Tagi: Długi, Ed Woodward, Finanse, Pieniądze, Podsumowania, Rodzina Glazerów

Komentarze (2)

Poziom: 63
dodano: 19.09.2015, 15:55, #2 Zwiń/Pokaż komentarz Guru Pitka
Szkoda, że Lui tak szasta tą kasą na transfery, moim zdaniem można by było ograniczyć w tym miejscu wydatki i przeznaczyć już pewne sumy na spłatę tego rosnącego długu, tym bardziej, że obecnie klub jest na fali i zdecydowanie najwięcej zarabia ze strony sponsorów, a także znowu zapewne zyska na prawach do transmisji.
Poziom: 66
dodano: 19.09.2015, 00:28, #1 Zwiń/Pokaż komentarz Eric Djemba-Djemba
Panie święty, połapać się w tym wszystkim. Normalnie jakby w "Eurobiznes" grał, albo "Monopoly". :D Ja tak matmy nie znoszę, ale widzę, że ogólnie dobrze, iż jesteśmy znowu w LM, to przyniesie jakieś dodatkowe dochody. Ten dług mnie cały czas martwi, ale w miarę upływu czasu pewnie zostanie spłacony.

Komentarze (2)